ULUSLARARASI ÜNİVERSİTELER ARAMA VE KURTARMA KONSEYİ

FAALİYETLER

2012-2014 Döneminde Gerçekleştirilen Faaliyetler

 

              Konseyimiz 2012-2014 arasını kapsayan ilk dönemini eğitim faaliyetlerine ayırmıştır. Bu dönem genelinde konseye üye olan üniversitelerin öğrencilerden kurulu olan arama kurtarma ekiplerine arama kurtarma eğitimleri verilmiştir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Sivil Savunma Teşkilatı personeli tarafından hazırlanarak uygulanan bu eğitimlere toplam 23 üniversiteden 175 öğrenci ve personel katılmıştır.

 

           Eğitim alan ekipler, 2013 ve 2014 yıllarında yapılan Genel Kurul Toplantılarından sonra Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde gerçekleştirilen Sivil savunma ve Arama Kurtarma Tatbikatlarına dahil edilerek, tatbikat senaryosu içerisinde kendilerine verilen görevleri icra etmişlerdir.

 

 

2015-2017 Dönemi için planlanan etkinlikler

 

        2015-2017 döneminde gerçekleştirilecek olan etkinliklerimiz, 2014 yılı içerisinde Konsey çalışma Kurulumuz tarafından hazırlanarak 2015 genel Kurul Toplantısında karara bağlanmıştır.

 

Bu karar doğrultusunda konseyimiz 2015-2016 periyodunda, yerel ve uluslararası düzeyde olmak üzere iki kategoride etkinlik icra edecektir.

 

Yerel Etkinlikler:

 

Konseye üye olan üniversitelerimizin öğrenci ekipleri tarafından, kendi ülke ve şehirlerinde gerçekleştirecekleri 3 farklı faaliyetten oluşmaktadır. Bunlar

 

1. BM 13 Ekim Dünya Afet Risklerinin Azaltılması Günü etkinlikleri kapsamında, 12 - 16 Ekim 2015 Tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan "İlkokul Öğrencilerine Afet Eğitimi",

 

2. 14 - 18 Aralık 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Sosyal Sorumluluk projesi

 

3. BM 22 Mart Dünya Su Günü etkinlikleri kapsamında, 22 Mart 2016 tarihinde "Daha Sağlıklı bir Dünya için Temiz Su, Temiz Çevre" sloganı ile icra edilecek olan serbest faaliyetten oluşmaktadır.

 

 

Uluslararası Etkinlikler:

 

1. Etkinlik Değerlendirme Çalıştayı: Yerel etkinliklerden elde edilen sonuçların üye üniversite temsilcileri ve öğrencileri arasında tartışılarak değerlendirilmesi amacıyla 30 Nisan 2016 tarihinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde gerçekleştirilecektir.

 

2. Uluslararası Üniversiteler Arama Kurtarma Oyunları (IUSARGames2016): Dünya'da ilk kez gerçekleşecek olan bu etkinlik, konseyimize üye olan üniversitelerin öğrencilerinden oluşturacakları arama kurtarma ekiplerinin katılımı ile 25-29 Nisan 2016 tarihleri arasında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde yapılacaktır.

 

Bu etkinliklerimizle ile ilgili detaylı açıklamaları aşağıdaki linkler aracılığı ile edinebilirsiniz.

 

Konseyimizin 2017 yılında gerçekleştireceği Genel Kurul Toplantısı ile bu  dönemde icra edeceği uluslararası etkinliğin konseyimize üye olan bir üniversitenin ev sahipliğinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti dışında bir ülkede gerçekleştirilmesi karara bağlanmıştır. Bu etkinlik için konsey üyelerimizden Pakistan Lahor Üniversitesi, Türkiye Maltepe Üniversitesi ve Hindistan İleri Teknoloji Koleji ev sahibi olmak üzere adaylıklarını deklare etmişlerdir. 2017 etkinliğimizin hangi ev sahibi üniversite tarafından düzenleneceğine ve içeriğine, önümüzdeki süreçte karşılıklı görüşmeler neticesinde karar verilecektir.

info@iusarc.org

Tüm hakları saklıdır - 2016